Komentář k akcím proběhlým

Jaro ve Václavce

Jaro jsme ve Václavce přivítali Velikonoční dílničkou pro rodiče – barvila se vajíčka všemožnými způsoby, skládal košíček na ně, děti si odnesly sladkou odměnu. Rodičům i prarodičům jsme předvedly, co se děti naučily k jaru a Velikonocům – básničky o kytkách, předvádění ptáčků na hnízdě a naše oblíbená jarní hymna – Zalejeme, zasadíme. Také si odnesly všechny březnové dekorace, které jsme vyrobili.

Jsme malá školka rodinného typu, stabilní kolektiv a 8let zaběhlé hlídání. Pokud máte mešní ratolesti, nabízíme hlídání k vám domů, pak přechod do školkového režimu. Děti jsou u nás spokojené jak v herně, tak na zahradě a denně na procházce. Zpíváme s klavírem a kytarou, tancujeme, každý den něco vyrobíme ve 14denních tématech.

Jezdíme do Prahy do divadla a do Planetária, chodíme na výstavy do Zámečku vždy s lektorkou a připraveným doprovodným programem, učíme se vnímat střídání ročních období a svátků během roku.

Dětem nabízíme od 3let samostatný plavecký kurz ve Via Vestře, kde je doprovázíme a postaráme se.

V květnu nás čeká Dílnička ke Dni matek a výjezd na loutkovou pohádku divadla Pruhované panenky do Prahy.

Přijďte se k nám podívat a ucházejte se o místa na nový školní rok – zápis už probíhá. Více na www.hlidanivaclavka.webnode.cz.

Mgr.Irena Čermáková

 

VvV (Vánoce ve Václavce)

Ve školce Hlídání Václavka jsou přípravy na Vánoce v plném proudu. Chystáme si Mikulášky, Anděly a v záloze jsou i Čertíci, pokud se děti nebudou bát. Začínáme zpívat koledy a celý Advent při zapalování svíček budeme vyrábět vánoční výzdobu.

6.12. pojedeme do Prahy na představení Vánoční písně s anděly – pásmo loutkových příběhů divadla Pruhované panenky . Děti se moc těší na výlet autobusem a zážitek ve velkém divadle.

14.12. půjdeme na Zámeček na výstavu betlémů spojenou s výtvarnou dílničkou – letos to bude výroba andílka. Tamní lektorka vždy přizpůsobí vytváření pro naše nejmenší.

20.12. poslední letošní dílnička pro rodiče s dětmi – Vánoční – se společným tvořením, zpíváním a malou nadílkou pro děti.

Celý podzim jsme si pilně hráli, poznávali se navzájem, učili se ve 14denních tématech, byli jsme hodně venku, sbírali přírodniny, denně zpívali nové i stálé evergreeny:))

Máme rozjetý půlroční kurz plavání ve Via Vestře a párkrát jsme byli za koníky v Holubicích.

A teď se budeme těšit v Novém roce i na nové děti – volná místa ještě máme. Více na mailu hlidanivaclavka©centrum.cz.

Hodně zdraví a spokojenosti do Nového roku přejí hlídací tety z Hlídání Václavka.

                                                                                                                                             Mgr.Irena Čermáková

 

Ve Václavce  zase jedééém

Léto v Hlídání Václavka celkem uteklo. Užili jsme zahradu, procházky, výlet od ZOO i koupání v bazénu. Bylo otevřené takřka celé prázdniny a hlídání využili stávající i loňští klienti i jejich starší sourozenci. Což jsme moc rády!

A bylo 1.9., otevíráme 7.rokem, a přišli nám nováčci. Pomalu se rozkoukávají a zapojují do všech činností. Denně s dětmi cvičíme, zpíváme s kytarou, učíme se básničky, povídáme si nad tematickými celky a každý den si něco vytvoříme. Vždycky říkáme, kdo chce, půjde ke stolečku si něco namalovat a hrnou se tam všichni:)! Děti do ničeho nenutíme, hlavně nové děti si více hrají a zkoumají pro ně nové prostředí a do činností se zapojují spontánně a postupně. Denně jsme venku – za celé léto snad nepršelo? – chodíme na procházky po okolí s naší yorkšířicí, kterou děti milují, dostaneme se i na žalovské hřiště, hřiště u Sokolovny nebo do hájku Pod Vinicema. Na přilehlém poli Na Vrškách sledujeme průběh ročních období, zaběhneme do úvozu, děti milují louku na Třešňovce, která je nyní perfektně posekaná. Jen je to bohužel „psí louka“, takže procházka je slalom mezi psími výkaly...kdo nehlídal deset rozběhaných mrňousků nepochopí...a botičky pak musejí čekat na rodiče před školkou...

Těšíme se na práci na tématech – nyní si povídáme o hmyzu, následovat bude téma separace a pak už naskočí podzim a s ním spoustu informací o přírodě a sběr přírodního materiálu. Denně si na ranním kroužku připomínáme zásady chování ve školce, máme stanovená pravidla na magnetických kartičkách, která si děti rychle osvojují a samy vyžadují na ostatních.

Plánujeme návštěvu výstavy modelů autíček na Zámečku, kde nám vždy ochotně připraví program adekvátní věku dětí, pojedeme na výlet, do divadla a 3.10. připravíme Zahradní seznamovací motýlí dílničku, kde se rodiče seznámí, děti něco malého předvedou a společně si ozdobí svou tašku do školky.

Druhé zářijové pondělí začínáme opět plavat ve Via Vestře a koncem září vypuknou úterní exkurze na farmu ke koním, kde máme vždy zajištěný program se seznámením s koňmi, pak děti koníka vyčistí, ustrojí a každé se za odměnu sveze.

Ve školce máme ještě pár volných míst, přibíráme děti i během roku v režimu od jednoho dopoledne po celotýdenní provoz, více na webu www.hlidanivaclavka.webnode.cz. Těšíme se na vás, návštěva po domluvě možná kdykoliv 8-16hod.

                                                                                                                                             Mgr.Irena Čermáková

 

S Václavkou za koníky

Blíží se jaro a my zase s dětmi z Hlídání Václavka vyrážíme na pravidelné exkurze do stájí v Holubicích. Díky hiporehabilitační společnosti Mirákl jsme s dětmi celé dopoledne u koní. Nejdřív se se všemi koníky přivítáme ve stájích, každého pozdravíme a dáme nějakou dobrůtku. Koně jsou na děti zvyklé a vítají je nebo spíše pamlsky:) radostně. Pak si jednoho koně děti vyvedou před stáje ven a učíme se pečovat o jeho srst. Děti poznají hřbílko, kartáč, pročešou hřívu, ocas a nakonec vyčistí kopyta. Pomáhají při osedlání a každé jede na vyjížďku. Když na ně čekáme, hrajeme si na přilehlém hřišti, hladíme všudypřítomné kočky, teď jsme pozorovali vrabčáky, kteří se ubytovali ve vlaštovčích hnízdech než dorazí vlaštovky z teplých krajin. Před odjezdem nakrmíme koníka, který nás vozil, za odměnu. Exkurze jsou moc oblíbené a školkové děti se na nich prostřídají.

Ani v zimě jsme nelenili. Kromě normálního školkového programu jsme jeli za mamuty na Výstavu gigantů do Prahy, byli jsme v roztockém zámečku na výstavě predátorů, jezdíme do kina ve Velkých Přílepech, plaveme ve Via Vestře, měli jsme Zimní dílničku pro rodiče a chystáme dílničku Velikonoční s barvením vajíček různými technikami, výrobou velikonočních košíčků a pletením pomlázek.

Přijďte se k nám podívat! Nabíráme nové dětičky na - pro nás 6. - nový školní rok více na www.hlidanivaclavka.webnode.cz  a službu jsme rozšířili o nabídku hlídacích tet do rodin více na www.hlidaci-agentura-vaclavka.webnode.cz.

Krásné jaro, za kolektiv hlídacích tet

                                                                                                                                                             Mgr.Irena Čermáková

 

 

Barevný podzim ve Václavce

Hlídání jsme po bohatě prožitých prázdninách opět začali v září s novými dětmi. Je ale až neuvěřitelné, jak si všechny brzy zvykly a jak úžasně jsou na sebe napojené, kamarádí spolu a hrají si. Pro seznámení rodičů navzájem proběhla koncem září na zahradě školky Seznamovací dílnička, kde si děti namalovaly svojí textilní tašku, která může viset v šatně s náhradním oblečením, zasoutěžily si po celé zahradě, v domečku si našly gumové zvířátko – téma zářijové bylo zvířátka v ZOO – upekli si s rodiči buřty a nakonec předvedly rodičům, co se za těch pár týdnů naučily. Pro seznámení se každé dítě představilo, pak jsme zpívali písničky o zvířátkách a pracovali s vyrobenými obrázky a maskami a oblíbené byly dvě básničky, co děláme ve školce spojené s pohybem.

V rámci projektů jsme v září jeli na výlet do Zooparku Zájezd, kde jsme obdivovali slunící se lemury, „běhající“ želvy, hlasité lemury, kamarádského velblouda a spoustu dalších. Nejnadšenější byly děti asi ve výběhu s kozami, ovcemi a lamou, které si mohly nakrmit, pohladit a pěkně je proháněly!

V říjnu jsme při objevování života v moři byli v Mořském světě na Výstavišti v Praze. Pěkný výlet vlakem. Děti byly ze spousta akvárií, ryb a jiných živočichů nadšené. Shlédli jsme krátký film o rejnocích, chytali jsme světelné rybky, žabky a karety a nejdéle jsme se vydrželi dívat na kroužící ladné žraloky. Ve školce k tomuto tématu denně vyrábíme nějaké zvířátko a spolu s nacvičováním básniček a písniček předvedeme rodičům na listopadové Mořské dílničce.

Podzimní zeleninu jsme poznávali a ochutnávali v Barevném týdnu, každý den byl jinak barevný a upevňovali jsme si nejen barvu, ale i různé druhy zeleniny. Ta nechybí v pestré stravě obědů, která nám dodává firma Bionea. Zvláště v polévkách a přílohách je zastoupeno nevídané množství i méně obvyklých druhů.

V listopadu budeme pracovat s přírodninami, které podzim bohatě nabízí a při tématu dopravních prostředků pojedeme na Hlavní nádraží na mašinkové představení Nejlokomotivovatější lokomotiva.

A pak už čeká Advent, s tradičním Mikulášským a Vánočním tvořením. Děti dostanou k Ježíšku výlet do pražského Divadla v Dlouhé a s rodiči se setkáme na Vánoční dílničce 15.prosince. Ta bývá velmi příjemná vůní cukroví, které si s maminkami vyměňujeme, vyrábíme vánoční přání, tvoříme z pedigu a zpíváme koledy s kytarou.

Úterky pravidelně jezdíme na farmu ke koním v Holubicích, kde díky hiporehabilitační společnosti Mirákl máme zajištěný dopolední program s koňmi. Pátky plaveme v bazénu ve Via Vestře.

Ve středu 19.11.můžeme od 17hodin i veřejnost pozvat na scrapbookové vyrábění kalendářů. Je třeba mít ssebou jen vlastní fotky např. z dovolené nebo průřez celým rokem, které budeme dozdobovat.

Více na www.hlidanivaclavka.webnode.cz. Za kolektiv hlídacích tet přeju krásné a klidné Vánoce.

Mgr.Irena Čermáková

 

Václavka v říši fantazie

Hlídání Václavka funguje v Roztokách již 4.rokem a tento školní rok jsme s dětmi zažili opravdu pestrý podzim. Velkolepá zahradní Seznamovací dílnička v září, kde děti předvedly, co se za krátký čas ve školce naučily, na zahradě plnily úkoly, zaskákaly si na skákacím hradu a vyrobily si obrázek motýla ze skleněné drtě. Od září vozíme děti ke koním na exkurze do Holubic, chodíme plavat do Via Vestry, byli jsme v divadle v Praze na Nejlokomotivovatější lokomotivě, na výstavě motýlů na Zámku, chodíme na procházky, učíme se nové věci a každý měsíc to předvedeme rodičům na společných dílničkách. V říjnu dílnička Dýňová, v listopadu Lampionová, v prosinci Adventní a v únoru Zimní. Vždy si něco vyrobíme, společně popovídáme - na adventní dílničce jsme zazpívali společně koledy – děti soutěží o sladké ceny a mají malou besídku pro rodiče, která vždy vychází ze 14denních projektů.

V lednu v rámci tématu Zvířátka v zimě jsme vyráběli všelijaká krmítka – děti natíraly krmítko dřevěné, využili jsme tetrapacky, plechovky, ruličky od toaletního papíru – vše jsme obalili v tuku, posypali ptačím zobem a rozvěsili po zahradě, abychom mohli sledovat různé druhy sýkorek, kosy a po zemi slídící hrdličky.

Rodiče se mohou zapojit do kroužků Pletení pedigu a Scrapbookové tvoření po večerech, pro maminky s dětmi nabízíme středeční odpolední Yamahu a pro všechny angličtinu od Mortimer English Club. Můžeme nabídnout masáže kojenců.

Fantazii dětí podporujeme stále, a tak výstava na Zámku Stanislav Holý byla velmi inspirativní. S dětmi jsme si prohlédli všechny obrázky, osahali objekty, pohladili plyšové Jůheláky, vybarvili omalovánky pana autora a hlavně si pohráli v přilehlé herně. Děti odcházely vyhrané a spokojené.

Do školky se můžete po předchozí domluvě kdykoliv přijít podívat, přijímáme už přihlášky do pořadníku na nový školní rok. Více na www.hlidanivaclavka.webnode.cz.

Za kolektiv hlídacích tet

Mgr.Irena Čermáková

 

 

Další rok ve Václavce

Letošní školní rok proklouzl a my ve školce prošli kus cesty k samostatnosti, s dětmi jsme doslova od plen, vznikla kamarádství mezi dětmi a snad i mezi rodiči, prošli jsme spoustu témat a lecčemu se naučili. Měli jsme maškarní dopoledne, barevné týdny dle zeleniny na podzim a bude dle ovoce v červnu, poslední duben byl čarodějný rej. Každý den chodíme na procházky, na hřiště, na zahradu, letošní zima přála hojnému bobování. Byli jsme na výletech - v Mořském světě, za pravěkými monstry a v zrcadlovém bludišti v Holešovicích, na výstavě Ferdy mravence a na Motýlech ve Středočeském muzeu, na mašinkovém divadle na Masarykově nádraží, na výstavách v Husově sboru, kterých jsme se aktivně zúčastnili společnými díly, oblíbili jsme si herní centrum Lefík na Praze 7. Každý měsíc jsme se sešli s dětmi i s rodiči na tematických dílničkách, kde děti ukážou, co se k projektu naučily a společně s rodiči si něco vyrobí. Hojně navštěvované bývají zářijové seznamovací dílničky, povedená byla lampionová, vánoční a velikonoční.

Pestrý školní rok zakončíme Rozlučkovou zahradní slavností 24.června. Budeme tradičně opékat buřty, děti si zaskáčou na skákacím hradě, projdou několika soutěžemi po zahradě, s rodiči si natiskají svojí plátěnou tašku na památku a předvedou se všemi hlídacími tetami, co si pro rodiče připravily – pásmo písniček s klávesami, tanečky s kytarou a několik básniček. Na rozloučenou dostanou veškeré výkresy a výrobky za tento školní rok a malý dárek. Bude se nám stýskat!

V červenci se chystáme na výlet do pražské ZOO, při hezkém počasí se vykoupeme v bazéně na zahradě a v srpnu už nabízíme zvykání novým klientům.

Od září se těšíme na nové dětičky i jejich rodiče, kterým nabízíme každodenní péči, kroužky flétny, výtvarky, angličtiny a muzicírování. Pravidelné exkurze na farmu ke koním, plavecké kurzy v Roztokách, pro maminky – večerní pletení z pedigu a seznámení s metodou scrapbookingu. Pro menší děti s rodiči bude pokračovat středeční Yamaha a nově otevřeme angličtinu pro nejmenší Mortimer English Club. Více na webu hlidanivaclavka.webnode.cz.

Pěkné léto za kolektiv hlídacích tet:)

Mgr.Irena Čermáková

 

 

Zimní dílnička

 

Zimní dílničku v pondělí 4.2. jsme si ve Václavce moc užili. Hned po půl páté jsme s dětmi předvedly pásmo, které jsme v rámci lednových projektů - o zimních radovánkách a o hudebních nástrojích - denně nacvičovali. Byla jsem moc potěšená, jak děti vše s nadšením předváděly, tancovaly, hrály na vlastnoručně vyrobené hudební nástroje. Největší úspěch měly vyrobené bubínky, ale i chrastidla nebo šustění s mikrotenovými sáčky byly super. Ve druhé půli se vyráběly magnety s lektorkou Jitkou Michalcovou. Ta pro nás měla jako vždycky spoustu krásného materiálu vyřezaného, vyraženého, koupeného. Každý si našel nějaký svůj motiv a vyrobil si magnetku se zimní tematikou. Nejvíc frčely blyštivé vločky, samolepicí sněhuláčci, plastické sněhové koule, ale i lepicí diamanty nebo třeba dinosauří samolepky. Další dílnička bude Velikonoční.

Těšíme se

Irena a Markéta

 

 

V hracím centru Lefík

 

Díky počáteční nepřízni počasí v lednu - mrholení, chladno, blátivo - jsme vymyslely akci zajet vlakem do Holešovic pohrát si v Lefíku. Pár dětí od nás tam jezdí a rádo, tak jsme dali na doporučení jejich rodičů a vyrazili. Ve středu 16.1. jsme v deset nasedli na vlak - což už je pro děti zážitek - vystoupili jsme na zastávce v Holešovicích a kousek popošli do Lefíku. Tam nás čekal obrovský prostor plný hraček a zábavy. Veliké pískoviště s bagry, autíčky, domečkem a skluzavkou. Hrací koutky s kobercem a dalšími autíčky. Trampolína a houpačky. A veliká hala plná různých odrážedel. V patře jsme se vystřídali v malé herně s dřevěnými vláčky a různými motoriku rozvíjejícími hračkami.

Děti měly zajištěný pitný režim.

Moc jsme si to užili a rozhodli jsme se do Lefíku jezdit pravidelně.

Tety Irena, Markéta a Kája

 

Lampionová  dílnička pro rodiče s dětmi

 

Poslední listopadové pondělí jsme se sešli v opravdu v hojném počtu ve Václavce. Nejdřív jsme rodičům předvedli básničky a tanečky, které jsme se naučili ve čtrnáctidenním bloku o podzimu a čtrnáctidenním povídání o zelenině. Povídali jsme o lístečkách, o listopadu, o ořechách. Zakouleli jsme bramboru, zatancovali Měla babka, Šla Nanynka a Cib cib cibulenka. Moc se to vydařilo, protože se všechny! přítomné děti zapojily! Za to jim patří dík.Vždycky říkám, že by rodiče měli vidět, jak radostně a všechny to dělají během dopoledních bloků ve školce a jak to pak nejde před publikem...

Pak se vyráběly lampiony. Jednoduchá konstrukce z kulatých krabiček od sýrů a pečícího papíru kolem, který děti pomalovaly. Pak už jen zručně vše secvakat a slepit k sobě a postupně se vyráželo do tmy. Každému jsme před vchodem zapálili lampion a děti nadšené. Šlo se po cestě plné světélek poměrně daleko do zeleně, kde to děti znají z procházek, ale rodiče tápali, kudy se dostanou domů:() Děti hledaly cestu a plnily úkoly a v cíli na ně čekal skřítek v domečku a ošatka plná dobrot. Rodiče si rádi dali čaj, kávu a přichystané koláče. Moc děkuji za spolupráci a poskytnutí azylu Pétě Drbalové a velkou pomoc Káje Mráčkové. Bez nich by se to nepodařilo zorganizovat.

teta Irena

 

Václavka mezi mravenci

 

Ve čtvrtek 20.září jsme se po dvojím odloženém startu kvůli dešti konečně vypravili s dětmi do Středočeského muzea. Svítilo sluníčko, cesta tam je příjemně z kopce, chvíli jsme v zámeckém parku počkali na desátou hodinu a pak jsme vstoupili do říše ilustrací Ondřeje Sekory. Výstava „Je Ferda nejlepší mravenec?“ je moc pěkně koncipovaná. Nejdřív jsme si prohlédli ilustrace, které děti znají z knížek. Bavilo je nad každým obrázkem povídat, co všechno se tam děje. Nás dospělé překvapilo, do jakých všech jazyků byl Sekora přeložený. Ve spodní částí byly instalovány loutky Ferdy, brouka Pytlíka, Berušky a dalších z divadelního spolku Zvoneček. Poté jsme se posadili ke dvěma filmům se známými postavičkami. Děti to velmi bavilo a pěkně si odpočinuly. Pak jsme pokračovali k velkým fotografiím, které je také zaujaly – jak mravenci jí, pijí, bojují vše v makrofotografiích. Prostudovali jsme živé mraveniště pod sklem, kde se krásně dala vidět všechna vývojová stadia. U stolu jsme malovali, vybarvovali, skládali puzzle a kostky. Venku se děti na sluníčku nasvačily a proběhly - měli jsme moc pěkné dopoledne. Těšíme se na další výstavy, které budou pamatovat i na nejmenší!

V září zvykáme nové děti na školkový režim, byli jsme už dvakrát u koní v Holubicích, dvakrát na plavání ve Via Vestře, začalo Flétnohraní. Maminky se sešly na zářijovém Scrapbookingovém kurzu - dělaly se fotoalba z dovolených. Příští středu se chystáme do Mořského světa v Holešovicích v rámci 14denního projektu „V moři je místa dost“. Povídáme si o moři a mořských živočiších, prohlížíme si knížky a encyklopedie, každý den si děti něco mořského vyrobí. Vše završíme v pondělí 1.10. Seznamovací mořskou dílničkou pro rodiče s dětmi, kde předvedeme všechny výrobky a písničky, které jsme o životě v moři nacvičili.

 

BB ve Václavce

Divíte se co je BB? To je bohatý březen ve Václavce. Měli jsme prostě v březnu po zimních měsících plných mrazu a sloty spoustu aktivit.

Zajímavé bylo téma ptáčků a krmítek z přelomu února a března. Zpívali jsme o vrabčákovi, jak huboval na zimu a děti se naučily několik říkanek o ptáčcích a jejich krmení. Vyráběli jsme krmítka různými technikami, i ta z papíru, kartonu, ruliček, vaty, suché trávy, lepená ze semínek, tak ta skutečná zalitá lojem, která jsme pak na zahradě pozorovali, jak se zmenšovala a zmenšovala, až je ptáčci zbaštili docela. Učili jsme se pár základních druhů našich ptáků a nakonec jsme byli na výstavě „Co děje se zvířatům stane se i lidem“ ve Středočeském muzeu. Tam jsme jednotlivé ptáky poznávali – sovu, kachnu, labuť, slavíka, kosa, vlaštovku, drozda…. Nejlépe děti poznaly čápa a nejvíc je zaujal obrovský orel „letící“ u stropu nad jejich hlavami. Viděli jsme i další zástupce živočišné říše – obojživelníky, plazy i drobné savce. Exempláře vydry a bobra se nám zdály veliké! U rysa jsme se vyfotili. Celodopolední výlet jsme zakončili svačinkou v zámecké zahradě.

14dní v březnu jsme se věnovali oblékání sebe, oblékání panenek a pojmenovávání všech částí oblečení a děti si vyrobily oblékací panáčky i z papíru, kterým jsme každý den domalovali jeden kus oblečení a pak je systémem suchých zipů oblékali. Děti z toho měly velkou radost a vrstvily jim oblečení na zimu nebo vysvlékali, když jsme se rozhodli, že se oteplilo.

V březnu jsme byli dvakrát na dopolední exkurzi ke koním v Holubicích. Prošli jsme si stáje, z ohrady děti přivedly Barouška, kterého čistily – hřebelcovaly, kartáčovaly, pročesaly mu hřívu i ocas. Statečný Jenda vyčistil i kopyta! Mezitím nám trenérka připravila menší klisničku Lady a ta děti za odměnu povozila. My jsme se zatím pomazlili s canisterapeutickou retrívřicí, která chtěla aportovat  a dvěma kočkami. Na závěr oba koníci dostali tvrdé pečivo a chleba. Děti se vůbec nebáli a obě dopoledna se zvířaty jsme si moc užili!

Ve čtvrtek 22. se maminky sešly poněkolikáté s milou lektorkou paní Jitkou Michalcovou na kurzu scrapbookingu – tvořivé technice s ozdobnými papíry, raznicemi, řezačkou, ozdůbkami, samolepkami, razítky a dalšími výtvarnými potřebami. Tvořily jsme velikonoční přáníčka, leporela z cest a obrázky na stěnu. Každé dílo bylo originál a všechny jsme odcházely moc spokojené.

V pátek 30. se vypravíme do kina ve Velkých Přílepech na animovaný film o modrém papouškovi RIO. Do kina pojedeme pošesté, zatím jsme nevynechali jediné představení. Pro děti je to odpolední výlet, autobusem i s baťůžky se svačinou. Zvládají to i ti nejmenší, kteří jinak po obědě spí. Takhle mají program a napínavý děj jim usnout nedá! Domů se vracíme po šesté hodině naprosto znavení.

 

Kapříci a vánoční nadílka ve Václavce

19.12.jsme se sešli ve svátečně vyzdobené Václavce u vánočního stromku. Nejdříve jsme si složili košík z vánočního papíru, děti se podílely hlavně na výběru papíru, větší děti i skládaly. Jedná se o jednoduché oregami, ke kterému není potřeba lepení. Jen ucho se přicvakne sešívačkou. Košíky jsme si podepsali a seřadili je na stole a každá přítomná maminka do nich dala po jednom kuse svého nejlepšího cukroví. Zakrátko byly košíky vrchovatě plné. Dál jsme s lektorem pedigu panem Evženem Novákem pletli vánočního kapříka. Děti nadšeně vybíraly ze široké škály barev. Pak se vesele pletlo a nakonec se stála u lektora fronta na pedigové očíčko. Kapříka si udělaly maminky i děti a každý byl jiný! Evženovi musím moc poděkovat, protože pro nás měl nastříhané a nabarvené velké množství proutků, pro každého svázanou kostru rybičky a ještě jako vždy mile a ochotně všem pomáhal! Máš můj obdiv!

Pak jsme se sesedli u stromečku a zazpívali si koledy. Děkuji Káje Mráčkové, že s dětmi trpělivě koledy nazkoušela s kytarou. Evžen Novák i Kačenka Čermáková mě potěšili, jak se spontáně přidali na flétny! Děti chrastily a tleskaly na Pásli ovce valaši, nesly dary pro Ježíška v Jak jsi krásné neviňátko, dále imaginárně hrály na nástroje a Ježíška v kolébce kolébaly na Ježíšku panáčku a na závěr přišli s korunami tři králové. Děti to bavilo celou dobu, co jsme to po dva týdny nacvičovaly a myslím, že vše předvedly svědomitě. Ná závěr každého čekal pod stromečkem malý dárek.

Atmosféra byla moc příjmená a těšíme se na další dílničky s vámi!

teta Irena, Kája a Péťa 

Rozzářené oči i lampiony

Poslední listopadové pondělí jsme na dílničce s maminkami vyráběly lampiony. Stačil bílý papír na pečení, který děti omalovaly a kulaté krabičky od tavených sýrů. Přitavit čajovou svíčku, pár šikovných cvaknutí a lepení, drátkem přidělat na připravenou tyčku a bylo hotovo. S dětmi jsme zarecitovaly naši listopadovou básničku, zaběhaly si s dráčky, které jsme vyráběly na vařečkách, s obrovským pyšným drakem - společným to dílkem - jsme ukázaly básničku a zadupaly si Dupy dupy dup draka bolí zub. Pak jsme si zapálili lampiony a vydali se tmou po Roztokách nahoru po Václavské a podle světýlek jsme zabočili do Horovky a končili na zahradě u Šestákových. Všechny děti donesly rozsvícené lampiony až k cíli, tam splnily úkol od skřítka a došly až ke sladkému závěru. Maminky druhý den kvitovaly, že došly s lampiony až domů! Pro ty, kteří zažili lampiony poprvé to byl magický zážitek a nám ostatním udělala všechna ta světýlka veeelkou radost:)))

 

Dýňáčci ve Václavce

Poslední říjnové pondělí jsme se v hojném počtu sešli ve Václavce, abychom si společně vyrobili dýňové lucerničky. Děti pilně dlabaly, maminky dohlížely a pomáhaly. A jak se nám to povedlo posuďte na fotografii, dětem se ohromně líbilo, když jsme po hodině práce zhasli a všechna světýlka z dýní zazářila.

Poté maminky dostaly malé občerstvení – kávu, čaj a ochutnaly dýňovou buchtu a děti nám předvedly ježčí taneček, ježčí písničku a ježčí hru. Ježek byl totiž naším tématem dva týdny v listopadu, o ježcích jsme si povídali, o nich jsme zpívali a tvořili jsme je mnoha způsoby. Také tento večer si děti z malých dýní a zapíchaných sirek malého ježka odnesly.

Na závěr byla na setmělé zahradě připravena dýňová cesta a u každého světýlka děti plnily úkoly – zaskákaly, zazpívaly, zamňoukaly, zatleskaly … a nakonec došly ke sladkému pokladu.

 

Začali jsme chodit plavat

Jistě mi dáte za pravdu, že plavání je jednak zdravé - na pohybový aparát, u dětí pro koordinaci, rozvoj motoriky, správné držení těla, správné dýchání a za druhé je zábavné. Je radost vidět rozzářené obličeje, když děti vídí vodu, když se jim něco povede, když se konečně ve vodě samy pohybují.

Kurz vede příjemná mladá lektorka Lenka Silberhornová, dcera majitelky plavecké školy Šipka, která už několik let pořádá plavecké kurzy v různých pražských bazénech. Pro děti má připravené pěnové pásky a rukávky a vždy nějaké jiné další pomůcky. Děti se nejdříve přivítají básničkou, pak se na břehu osmělí a pak zaplují do vody. Bazén několikrát "přeplavou" různými zábavnými způsoby, kopou nožičkami, hrabou jako pejsci, jezdí s volantem, vozí kelímek či míček, "lepí" na sloupy zvířátka nebo s nima skáčou ze břehu do vody. Po 30minutách nabitých aktivitou se rádi v zázemí nasvačíme a odpočineme.

Chtěla bych poděkovat manželům Trmalovým, že můžeme ve Via Vestře bazén využívat.

A dětem držím palce, ať co nejméně stonají.

Irena Čermáková

 

Vlakem za žirafami a na medvídka PÚ

25.8. ve čtvrtek jsme jeli vlakem do ZOO. Úmorná vedra se prostřídala s mráčky a také jsme zjistili, že pražská ZOO je plná vzrostlých stromů a zvířata se vždy dají pozorovat ve stínu! Prošli jsme pavilon opic, pavilon malých šelem a nejdéle jsme vydrželi u třech ledních medvědů, kteří lízali led jako zmrzlinu, skákali do vody a hráli si s míčem. Děti nadšeně výskali s nimi:) Pozorování jsme proložili svačinou, obědem i nanuky. Odměnou nám byla vyjížďka mašinkou po horní ZOO, kde jsme zamávali vlkům, šakalům, zebrám, velbloudům a jiným kopytníkům. Na závěr jsme obhlédli žirafy, které mají dvě mláďata a pospíchali jsme na autobus a na vlak. Děti jsme znavené, ale spokojené předávali před třetí hodinou na náměstí.

V pátek jsme děti vezli do kina ve Velkých Přílepech na nově sestavený film Medvídek PÚ. Poutavý příběh bavil i nás dospělé. Medvídek s kamarády ze Stokorcového lesa hledali Íjáčkův ztracený ocásek. procházeli příběhem napsaným v knížce a písmenka je zlobila i jim pomohla - např. z jámy připravené pro Brzožrouta. Dětem se film líbil, pro některé to byla první návštěva kina, tak jsme se rozhodli, že do Velkých Přílep budeme na dětské filmy jezdit pravidelně!

 

Irena Čermáková a Petra Drbalová

 

S Václavkou za žraloky

 

Oba první prázdninové týdny jsme si i my v Hlídání Václavka s dětmi užili. Bylo krásné počasí, které umožnilo se cákat na zahradě v bazénku, odpoledna jsme i plavali ve velkém bazénu, byli jsme na žalovském hřišti, na exkurzi na koních v Holích a každý den jsme si vyrobili sluníčko jinou výtvarnou technikou.

Poslední den hlídání v tomto školním roce, v pátek 15.7. jsme se vypravili do Mořského světa na Pražské Výstaviště. S dětmi jsme se sešli na nádraží a vlakem vyrazili na výlet. Zážitkem už bylo rozdání dětských jízdenek a jejich označení procházejícím průvodčím. Ten děti pochválil, jak vzorně a v tichosti cestují. Z Holešovic zastávky je to na Výstaviště už kousek, před otevřením ještě zbyl čas na řádnou svačinu. Uvnitř nás překvapilo množství akvárií, překrásné výmalby všude po stěnách, originální začlenění všech akvárií do prostoru. Kam děti neviděly, dostaly stupínek, z kterého si bezvadně vše prohlédly. Bavili nás všechny druhy ryb - nosaté, barevné, „nafukovací“, placaté, kulaté, báli jsme se množství murén neuvěřitelných barevných variací, ale nejdéle jsme vydrželi u obrovské nádrže se žraloky, kde jsme si počkali i na jejich krmení! Obratnost, se kterou se vrhali na kusy ryb byla neuvěřitelná! Mrskli sebou, otevřeli tlamu, před masem se těsně zastavili a rychle spolkli. Člověk se diví, že cestou nezhltnou spousty malých zřejmě taky dravých rybek, které se rvaly o zbytky.

V patře jsme si prohlédli spousty menších akvárií s mnoha korály, rybami, dětem se nejvíc líbili z pohádky známí klauni očkatí. Jsou opravdu na živo nádherní! Bavilo nás pozorovat - rejnoky, želvy, mořské koníky. Jen cedulky popisující jednotlivé druhy byly nějak zastrčené, takže na četné dotazy jsme musely hodně lovit ve svých znalostech!

Uvnitř jsme vydrželi 2hodiny a prohlížení akvárií jsme proložili malováním, 2.svačinou, skouknutím filmové projekce a nejvíc děti bavilo „lovení“ želviček na interaktivní síti na podlaze.

V Roztokách jsme celý výletní den završili obědem v restauraci U krbu, jejímuž personálu bych chtěla poděkovat za celoroční dodávání obědů, se kterými jsou naši malí strávníci spokojení.

 

Irena Čermáková a Klára Šestáková

 

 

Bobíkiáda v Muzeu

V pátek 17.6. na nás v 10hodin čekala na Zámku Olympiáda v duchu slavného Čtyřlístku. Děti si nejprve vyrobily svá startovní čísla - růžolící Bobíky, které si zavěsili na krk a pak jsme vyrazili do zámeckého příkopu, kde nás čekal jeden úkol za druhým. Každým nás provedl komiksový příběh pana Němečka. Děti zápolily mezi sebou, ale i samy se sebou. Hned první disciplína - vylézt do prudké stráně za pomoci provazu, vehnala některým slzy do očí, když jim nožky podklouzly. Ale zakously se a třeba napodruhé stráň bez obtíží zdolaly. Za účast v každém úkolu byly odměněny razítkem. Disciplíny byly obvyklé - hokej s nafukovacím míčem, tenis, i neobvyklé - hod kládou, lyžování, kutálení pneumatik do správkárny. Ale i obyčejné skákání v pytli bylo neobyčejné, protože se skákalo z Třeskoprsk do Paříže:). Snaha všech byla oceněna diplomem a čtyřlístkovým bublifukem. Dětem se vše líbilo, s chutí jsme se nasvačili a ještě si prošli výstavu Čtyřlístkománie, ke které byla Bobíkiáda připravená místním Sokolem - jmenovitě paní Martinou Saskovou. Ve výstavě děti běhaly od jednoho exponátu ke druhému a musím tvůrce pochválit, že si mohly na všechno sáhnout, zkusit, orazítkovat, v domečku ve Třeskoprskách jsou k zapůjčení časopisy a stolní hry vše v duchu Čtyřlístku. Na konci jsme se usadili k počítači a zkusili projít pár počítačových her na návštěvě u Čtyřlístku. Václavku reprezentoval jen čtyřlístek statečných, mrzela mě malá účast, celá akce byla moc pěkně připravená. Radost mi udělalo, že nás podpořil Šimonek i s maminkou

Irena Čermáková

 

Den Země na Zámečku

V pátek 13.5. jsme s dětmi vyrazili na Zámeček dole v Roztokách, kde na nás čekal Dr.Jasoň Boháč - biolog muzea, a měl pro nás připravenu minipřednášku o obojživelnících - mloku, žábách a čolcích a něco málo o plazech. Dětem se nejvíce líbila ukázka maket těchto zvířátek - tak dokonalých, že se člověk skoro bojí sáhnout. Jsou v životní velikosti, v přirozené barevnosti, s očima jak živýma, s řasenou kůží. Děti hádaly druhy žab, prohlížely dlouhé zadní nohy, počítaly prstíky. Myslím, že je to všechny zaujalo. Poté jsme s vedoucí programového oddělení Mgr.Marií Ťupovou vybarvovali čolky a snažili se napodobit skutečnou barevnost. Děti instinktivně poznají krásného samce s vysokým hřbetem, výraznými puntíky a pestřeji zbarveného od méně nápadné samice. Po hodině sezení jsme se proběhli k rybníčkům. V malém na nádvoří jsme pozorovali drobné pulce ropuchy a ve velkém v zahradě veliké pulce skokanů. Za nimi se vypravil Ondra, který si k rybníčku lehl a vodu nabíral plnými dlaněmi a Madlenka, která tam po lokty zahučela. Jinak jsme vášnivé pozorovatele udrželi na břehu. Na závěr si děti několikrát oběhly zámek ve "vodním" příkopu a vyfotili jsme se v podobě krásné baronky a barona. Do školky do kopce jsme sotva došli a musíme říct, že oběd všem chutnal znamenitě.

Irena Čermáková a Klára Šestáková

 

Celodenní výlet do ZOO

21.3. jsme se po osmé hodině ranní sešli s dětmi na vlakovém nádraží v Roztokách. Přálo nám sluníčko a modrá obloha a my vyrazili na výlet do pražské zoologické zahrady. Jeli jsme vlakem na nádraží Holešovice, kde jsme doběhli autobus a před devátou hodinou už jsme vystupovali u hlavní brány ZOO. Po zakoupení lístků jsme se řádně nasvačili. S námi se nasvačil i kačer s kačenkou, kteří se odněkud přikolébali a děti je ochotně krmily svými houskami. Pak se nám podařilo projít téměř celou spodní část ZOO. Viděli jsme - volně pobíhající lemury, kteří s náma takřka seděli na lavičce, čištění u tučňáků, slunící se lachtany, pobíhající dikobrazy, krmící se hrochy, rozvážné slony, plameńáky a pelikány. U tučňáků jsme se pohoupali a déle jsme poseděli v pavilonu gaviálů, kteří netečně sledovali rozdávání bonbónů mezi dětmi. U dřevěných prolézacích želv jsme se protáhli a vyfotili. Před pavilonem goril jsme pózovali s jejich dřevěným kamarádem venku a děti si pohrály na lanové prolézačce. Gorily byly velice živé, předvedly se nám všechny včetně stříbřitého samce, malého mláďátka tulícího se k matce a většího koulejícího se v košíku. Děti nadšeně "hladily" samici opřenou o sklo. Pavilon tygrů jsme proběhli, většina zvířat byla venku na sluníčku. Vyfotili jsme se opět s dřevěným tygrem a za motivací párku v rohlíku k obědu děti doslova vyběhly do horní části ZOO a přes tygry, jelenovité, sovy a zebry jsme rychle dorazili k zadnímu vchodu a zaslouženému obědu. Pochutnali jsme si, prošli si ještě pavilon malých šelem, zamávali ledním medvědům a autobus nás odvezl k Vltavě. Tam nám akorát jel přívoz. Za velmi teplého počasí byla plavba lodičkou příjemná a krásně unavené děti jsme ve 14hodin předávali na náměstí v Roztokách nebo v 15hodin ve Václavce.

Doufáme, že se dětem líbilo tak jako nám. Všichni byli moc hodní a poslušní, tak budeme brzy přemýšlet o dalších výletech.

Irena Čermáková a Petra Drbalová